Ürituse stsenaarium: 39. emakeeleolümpiaadi piirkondlik ülesandevoor (26. jaanuar 2024. a.)Algusesse
Ürituse lisas: Eve Tuisk, eesti keele ja kirjanduse õpetaja
Üritus sisestatud: 5. jaanuar 2024. a. kell 13.11
Üritus muudetud: 10. jaanuar 2024. a. kell 20.56
Ürituse sihtrühm:
Õpilasele
Ürituse nimi:
39. emakeeleolümpiaadi piirkondlik ülesandevoor
Toimumise kuupäev:
26. jaanuar 2024. a.
Täpsem info:
Igal vanuserühmal on ülesannete lahendamiseks aega 120 minutit. Vastavalt vanuserühmale on ülesandeid 8–10. Soovi korral võib õpilane ülesannete lahendamisel kasutada internetiallikaid.

Olümpiaad toimub ruumis 215 vanuserühmade kaupa eri kellaaegadel:
8.30–10.30 noorim vanuserühm (7.–8. klass);
11.00–13.00 keskmine vanuserühm (9. klass).

Ülesanded
Piirkonnavooru ülesannete koostamisel lähtutakse kooliastme eesti keele ainekavast ja olümpiaaditeemast ning peetakse silmas ülesannete eakohasust. Ülesannetega mõõdetakse, kui hästi oskab õpilane analüüsida eesti keele häälduse erijooni. Ülesanded on eri hääldusnüansside (nt vokaalid, konsonandid, välted, palatalisatsioon, häälikute moodustusviis ja -koht) ja allkeelte (nt murded, sugulaskeeled, noortekeel, eesti keel võõrkeelena) kohta.
Peale olümpiaadi teemaga otseselt seotud ülesannete kuuluvad ülesannete hulka ka üksikud sõnaraamatu kasutamise ja õigekirjaülesanded. Ülesannete edukaks lahendamiseks peab õpilane keeleainest analüüsima, sünteesima ja võrdlema. Ülesannete lahendamisele aitab kaasa foneetikaterminite tundmine (vt nt https://sonaveeb.ee/ds/fon) ja IPA tabeli lugemisoskus. Mõnd ülesannet lahendades on õpilastel vaja kõrvaklappe.

39. emakeeleolümpiaadi piirkondliku ülesandevooru juhend

Piirkondlik ülesandevoor toimub 26. jaanuaril elektrooniliselt (Moodle’i keskkonnas) ning ülesandevooru tööd tuleb lahendada koolides või piirkonnakeskustes järelevalve all. Olümpiaadi tehnilise õnnestumise tagamiseks tuleb ülesandevoorus osalevad õpilased registreerida. Ülesandevoorus võib igast koolist osaleda kuni 7% vastavas vanuserühmas õppivatest õpilastest (näiteks noorimas vanuseastmes õpib 96 õpilast, sellest 7% on 7 õpilast (96 x 0,07 = 6,7)).

Registreerimine 5.–18. jaanuar.
NB! Peale registreerimise lõppemist ja teaduskoolile osalejate nimekirja saatmist õpilasi enam lisada ei saa.
Vastutaja:
Eve Tuisk
(0s)